Są turyści, którzy chcą poznać Egipt mniej znany. Dla nich zwiedzanie Kairu i wielkich piramid jest niczym w porównaniu z wyprawą w głąb krainy faraonów.

Egipt – wyspa Fila

Jednym z ciekawszych miejsc, które mogą odwiedzić turyści szukający interesujących zakątków, jest wyspa File. Gdy w 1902 roku Brytyjczycy ukończyli budowę Starej Tamy Asuańskiej, wyspa File na kilka miesięcy znalazła się pod wodą. Gdy powstała Wielka Tama, sytuacja pogorszyła się jeszcze bardziej. Przez większą część roku zabytki tej wyspy znajdowały się pod wodą, co z kolei powodowało ich zniszczenie.

Z tego względu też najcenniejsze obiekty zostały przeniesione na inną wyspę, której nadano nazwę File. Znajdujący się tu zespół świątynny został udostępniony do zwiedzania w 1980 roku, zaś turyści szybko pokochali to miejsce.

Większość znajdujących się na wyspie zabytków pochodzi z okresy panowania Ptolemeuszy oraz z okresu rzymskiego. Można tu zobaczyć niewielką świątynię Augusta oraz trzy najważniejsze zabytki: kiosk Trajana, świątynię Hatior oraz świątynię Izydy.

1. Świątynia Izydy na wyspie File

Świątynia Izydy jest najważniejszą ze wszystkich budowli znajdujących się na wyspie. Izyda, matka Horusa i żona Ozyrysa, należała w Egipcie do najbardziej czczonych bogiń i zarazem największą konkurentką dla religii chrześcijańskiej. Świątynia na wyspie File była jednym z tych miejsc, gdzie składano potężnej bogini hojne dary. Na ścianach świątyni można podziwiać przedstawienia władców ptolemejskich oraz rzymskich cesarzy upozowanych na faraonów. W późniejszym czasie świątynię przejęli chrześcijanie, stąd też powtarzający się motyw krzyża. W tutejszym sanktuarium podziwiać można również świętą barkę Izydy oraz reliefy przedstawiające Izydę.

2. Świątynia Hathor

Świątynia Hathor pochodzi z czasów ptolemejskich, jednak ukończona została w okresie panowania cesarza Augusta. Wesołe reliefy, przedstawiające m. in. sceny picia oraz zabaw przy muzyce, najlepiej oddają charakter tej bogini. Była ona symbolem płodności, zaś bardzo często uroczystości ku jej czci łączyły się z ceremoniami ślubnymi.

3. Egipski kiosk Trajana na wyspie File

Jest to jedna z ciekawszych, choć niedokończonych budowli na wyspie. Kiosk Trajana (którego można podziwiać na znajdującym się tam reliefie) zobaczyć można w południowej części wyspy. Ozdobą budowli są też kolumny, pięknie ozdobione roślinnymi motywami.

Więcej artykułów o interesujących atrakcjach turystycznych z całego świata znajdziesz w serwisie https://www.opodrozach.pl/.