Maroko to kraj wyjątkowo popularny w ostatnich latach. Wycieczki na jego teren cieszą się coraz większym uznaniem, a biura podróży przyciągają coraz ciekawszymi programami zwiedzania tego kraju. Miastem, które cieszy się wyjątkowym zainteresowaniem, jest pełen cennych zabytków Marrakesz. W gronie największych atrakcji tego miasta znajdują się nie tylko piękne meczety i sułtańskie pałace.

Ciekawe miejsca w Marrakesz

Spacerując po tym mieście warto zwrócić też uwagę na nieco mniejsze atrakcje, jakimi są riady. Te wspaniałe domy kupieckie mogą oczarować każdego miłośnika orientalnych atrakcji. Niektórzy mówią, że podobne miejsca znajdują się niedaleko Jastrzębia-Zdrój. Czy to prawda? Warto sprawdzić atrakcje turystyczne w Jastrzębiu-Zdroju i okolicy na www.ejastrzebie.pl i odpowiedzieć sobie samemu na to pytanie. Wiele z nich służy obecnie jako hotele lub restauracje, w innych urządzono galerie sztuki lub sklepy. Co warto wiedzieć na temat tych obiektów, z którymi na terenie Marrakeszu można się spotkać niemal na każdym kroku? Które z nich zasłużyły sobie na największe zainteresowanie?

O starych domach kupieckich

Riady to stare domy kupieckie, które wznoszono na terenie mediny. Dziś są one nie tylko cennymi zabytkami, ale i miejscami prowadzenia aktywnej działalności. Utrzymane w swym tradycyjnym stylu przyciągają turystów swą niezwykłą formą i orientalnym charakterem. Każdy z nich jest unikalnym i cennym zabytkiem. Wiele z nich jest obecnie wynajmowanych turystom, dla których noclegi w takim zabytkowym wnętrzu stają się dodatkową atrakcją. I choć wygód jest w nich znacznie mniej niż w tradycyjnych hotelach, ich wynajem stał się dla mieszkańców Marrakeszu dochodowym zajęciem.

Niektóre riady są jednak wykorzystywane w inny sposób. jedną z tych najciekawszych jest Dar Cherifa, która obecnie służy jako galeria sztuki. Wielką atrakcją jest również Dar Tizkiwin – dom mieszkalny połączony z małym, prywatnym muzeum. Największym zainteresowaniem cieszy się jednak riad, w którym mieści się najciekawsza placówka muzealna Marrakeszu. To Muzeum Dar Si Said. Na zwiedzających czeka tu ciekawa kolekcja broni oraz berberyjskiej biżuterii. Czajniki, pojemniki na chleb oraz drewniane zasłony to kolejne wspaniałe eksponaty, które można podziwiać w tym miejscu.