Sztum to jeden z ciekawszych punktów na turystycznym planie województwa pomorskiego, a wycieczki po terenie tego miasta cieszą się dużym powodzeniem. Co sprawia, że turyści z odległych zakątków Polski tak chętnie spędzają tu czas?

Zwiedzanie miejscowości Sztum

Sztum to przede wszystkim malownicza okolica. Bliskość jezior (Sztumskiego i Barlewickiego) sprawia, że chętnie zaglądają tu osoby stawiające na relaks nad wodą oraz spacery w pięknej scenerii. Wiele osób często wybiera się na wycieczkę do takich miejsc. Jednocześnie Sztum może się pochwalić cennymi zabytkami, które zrobią wrażenie nie tylko na miłośnikach historii.

Dumą miasta jest pokrzyżacki zamek, wzniesiony w XIV wieku. Zamek ten służył jako letnia rezydencja wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego. Choć do naszych czasów przetrwała tylko część budowli, warto poświęcić jej swój czas. Ciekawa architektura i wystawa muzealna przyciągają, podobnie jak imprezy historyczne, które organizuje Bractwo Rycerzy Ziemi Sztumskiej. Ciekawe i podobne atrakcje turystyczne znajdziemy również w Tychach.

Kościół w Sztumie

Drugim obiektem, do którego warto zajrzeć w trakcie wycieczki po Sztumie, jest kościół św. Anny, służący niegdyś miejscowym ewangelikom. Ta okazała budowla jest dumą miejscowej starówki. Choć powstała już po wojnie trzynastoletniej, jej obecna forma jest efektem prac wykonanych w początkach XX stulecia. Styl neogotycki i barokowy pięknie się tu ze sobą łączą i sprawiają, że zwiedzanie tego kościoła może każdemu z nas sprawić wiele radości.

Sztum to nie tylko cenne zabytki, ale i doskonałe zagospodarowanie. Kto znajdzie tanie noclegi w tym mieście, ten będzie mógł urządzać ciekawe wycieczki po jego okolicy. A gdzie warto się wybrać? Kusi zabytkowy dworek w Remzach Małych oraz słowiańskie grodzisko w miejscowości Węgry. Nie lada gratką może się też okazać Biała Góra, znana z XIX-wiecznej śluzy na rzece Nogat.